Hestego: software pro chytrý zásilkový box

Navrhli a postavili jsme řešení pro domácí zásilkový box, díky kterému už lidé nemusí doma čekat na kurýra.

Více o projektu

Přejít na

Délka projektu

5/2021 - 11/2021

Velikost týmu

5-10 lidí

Technologie

Raspberry Pi, React, AWS, Kubernetes, Kafka, Google Bucket

 

KLIENT

Strojírenská firma Hestego působí na českém trhu od roku 1995. Nad rámec zakázkové výroby se v Hestego věnují také vývoji vlastních produktů. Na kontě mají například dezinfekční stojany, informační kiosky a terminály nebo inteligentní odpadkové koše.

POTŘEBA KLIENTA

S pokračující pandemií koronaviru se Hestego rozhodlo rozšířit své portfolio produktů o chytrý zásilkový box pro domácnosti. Ačkoliv má Hestego vývoj a technologie na vysoké úrovni – sami si napsali software pro chytré odpadkové koše a napojení dezinfekčních stojanů na docházkové systémy a zároveň rozvíjejí automatizaci výroby – na vývoj software pro chytré boxy si už netroufli. Proto se obrátili na nás.

NÁVRH A DESIGN ŘEŠENÍ

Chytrý zásilkový box převezme zásilku od kurýra – zásilku vyfotí, zváží a dvířka boxu zabezpečí kódem. Zásilku si pak člověk vyzvedne, až se mu to hodí.

Zatímco klient řešil konstrukci boxu – jak box vyrobit tak, aby byl bytelný a bezpečný, nezatékalo do něj, šel bez problémů otevřít, apod. – my zodpovídali za kompletní návrh, design a stavbu technologického řešení.

Technologické řešení, které jsme zákazníkovi navrhli a doručili, umožňuje obsluhovat desítky tisíc boxů, jejich 24/7 provoz, jejich vzdálený monitoring a aktualizaci a uživatelsky přívětivou obsluhu koncovým uživatelem. Řešení současně umožňuje propojení s doručovacími službami pomocí API.

INOVAČNÍ PROCES V PRAXI

Klientovi jsme navrhli, jak má box fungovat a co budeme kdy vyvíjet. Nejprve jsme vyvíjeli Proof of Concept (PoC) na těch částech návrhu, které jsme znali nejméně (box), poté jsme vytvářeli minimal viable product (MVP) a následně jsme ladili finální verzi.

Nejtěžší na projektu bylo testování. Systém jsme potřebovali vystavět tak, aby nešel rozbít či shodit. A když už by se tak přece jen stalo, abychom ho dokázali vzdáleně opravit. Cesta k zákazníkovi a oprava na místě by totiž celé řešení prodražila.

Na projektu jsme se zákazníkem spolupracovali jako jeden tým – na začátku projektu jsme si jasně definovali role a odpovědnosti v rámci týmu a proces celé dodávky, který byl postavený na agilních principech. S klientem jsme se viděli na týdenní bázi, práci jsme plánovali na 14 dní dopředu (sprinty) a operativně jsme komunikovali na Slacku. 

TECHNOLOGIE

Pro Boxie bylo potřeba postavit snadno ovladatelný a uživatelsky přívětivý systém, který zvládne zásilku přijmout i odeslat, a to bez nutnosti integrace na konkrétního dopravce. Řešení muselo umožňovat zapojení a vzdálenou správu tisíců zařízení a aktualizaci boxů.

Projekt je z pohledu technologií velmi různorodý. Vyvíjeli jsme software, který ovládá samotný box – tzn. nízko-úrovňově hardware na boxu. V prohlížeči běží React aplikace a backendová služba, která volá skripty pro ovládání periferií. Museli jsme vyřešit jak obsluhovat mechanický zámek, váhu, kameru, světlo a skener čárových kódů. Zároveň jsme museli vyřešit případné výpadky energií, iniciální konfiguraci a zahoření boxu. Na boxu běží Raspberry Pi, konektivita je řešena přes LAN, Wifi a GSM modul. Box je zapojen do cloudu – běží v AWS, Kubernetes, Kafka, Google Bucket.

Monika Šimánková / předsedkyně představenstva skupiny Hestego, ITS a KSK-PM

Co na to klient

„Na spolupráci s Morosystems si nejvíce vážím schopnosti navnímat potřeby zákazníka, prolnutí vývojových týmů a skvělé organizace celého vývoje. Společným úsilím vznikl nádherný produkt, do kterého každá z firem otiskla kus sebe. Díky moc.“ 

S čím vám pomůžeme

Chci nezávaznou konzultaci