Blockchain

Dobré víly dětem: dárcovský NFT portál

S využitím platformy Tatum jsme pro neziskovou organizaci Dobré víly dětem postavili unikátní dárcovský blockchainový NFT portál – jediný svého druhu v celé České republice.

Více o projektu

Přejít na

Délka projektu

10/2021 - 12/2021

Velikost týmu

5 lidí

Použité Technologie

Tatum, PostgreSQL, Firebase, Spring Boot, Kotlin, Kubernetes, Google Cloud Platform, Terraform, React, Redux, Redux Saga, Ant Design, Binance Smart Chain

 

Klient

Dobré víly dětem je nezisková organizace pomáhající více než stovce dětí z dětských domovů v České republice zlepšovat kvalitu jejich života.

Potřeba

Skupina dobrovolníků sdružená pod hlavičkou neziskové organizace Dobré víly dětem financuje svou činnost prostřednictvím veřejných sbírek. S cílem motivovat k dárcovství dosud spíše okrajovou skupinu dárců – fanoušky IT technologií – se spojili s MoroSystems a společně jsme postavili nftprovily.cz, vůbec první charitativní NFT portál v Česku. Blockchainovou NFT technologii se tak povedlo představit ve zcela novém světle – jako inovativní fundraisingový kanál pro neziskové organizace.

Návrh a design řešení

Abychom posílili povědomí o neziskové organizaci Dobré víly dětem mezi nadšenci do IT, navrhli jsme netradiční a unikátní fundraisingový projekt zacílený na IT komunitu. 

Pro darovací NFT portál jsme využili rostoucího trendu tokenizovaného digitálního umění. Na portále si dárce vybere v galerii obrázek, odešle zvolený finanční dar neziskové organizaci a obratem získává do své kryptopeněženky token vybraného díla jako odměnu. 

Darovací portál jsme navrhli a postavili během pouhých deseti týdnů. Aby portál naplňoval právní rámec ČR s ohledem na úpravu operací s virtuálními aktivy, zajistili jsme ve spolupráci s právní kanceláří soulad s požadavky AML směrnice (zákon proti praní špinavých peněz), s právními předpisy pro fungování neziskových organizací a se zákonem o ochraně osobních údajů.

Blockchain infrastruktura

Dárcovské NFT tržiště jsme vystavěli na Binance Smart Chain blockchainu, a to přes platformu Tatum.io, pro kterou zároveň působíme v roli implementačního platinového partnera. V rámci aplikace jsme vyvinuli funkcionality pro ověření existence kryptopeněženky v blockchainu a automatický převod tokenů mezi kryptopeněženkami. Obrázky jsme tokenizovali ve standardu BEP-721 (ERC-721) a uložili na decentralizované úložiště IPFS. Protože jsme finanční dary pro neziskovou organizaci potřebovali vybírat ve fiat měně, integrovali jsme platební bránu třetí strany (GoPay).

 

Angelika Nevěřilová / Zakladatelka neziskové organizace Dobré víly dětem

Co na to říká klient

Když mě oslovil Tomáš Páral z Morosystems, že má zajímavý nápad na spolupráci, netušila jsem, o co jde. Hned při první schůzce zazněly pojmy jako blockchain, NFT a token a mně proběhlo hlavou: do čeho ses to sakra namočila. Ale nadšení, se kterým tým MoroSystémáků projekt prezentoval, a zároveň jejich obrovské nasazení, mě přesvědčilo, že se dáme na dosud nevyzkoušenou cestičku.

Nyní, díky NFT portálu, se daří k projektu Dobrých víl přitáhnout pozornost lidí z oblasti IT a nových technologií, kteří se běžně o charitativní akce nezajímají. Zároveň věřím, že projekt pomůže rozšířit povědomí o fenoménu NFT mezi ty, kteří o něm dosud neslyšeli. Těším se na další pokračování a moc si vážím spolehlivé spolupráce a osobního přístupu. Děkujeme, že skrz technologie můžeme čím dál víc pomáhat dětem s nelehkými osudy.“

S čím vám pomůžeme

Chci nezávaznou konzultaci